Jaki dysk w laptopie?

Obecnie na rynku występują dwa zasadnicze rodzaje dysków twardych. Mamy dyski SSD i dyski HDD. Te pierwsze to nowszy typ, natomiast te drugie to starszy typ, chociaż nadal cieszą się one dużą popularnością. Jeżeli szukasz laptopa dla dziecka, to jasne jest, że postawisz na inny dysk niż w momencie, kiedy oczekujesz, że kupisz notebooka biznesowego. Wytłumaczmy sobie więc różnice, jakie pojawiają się w tematyce dysków twardych.

Dyski HDD

Dyski HDD to starszy typ dysków, tzw. dyski talerzowe, a nazwa ta odnosi się do talerzy, które taki dysk zawiera. Obracające się talerze czasami są wręcz słyszalne, szczególnie wtedy, kiedy dysk ma już swoje lata i przepracował sporo godzin. Dyski HDD są obecnie dość tanie, a jedną z ich najważniejszych zalet jest fakt, że cechują się one naprawdę dużą pojemnością przy zachowaniu relatywnie niskich cen. Niestety dyski takie są awaryjne z uwagi na to, że mają ruchome części, tak więc są nieodporne na wstrząsy i uderzenia, ale dają nam za to dużą powierzchnię do wykorzystania na pliki i powinny być stosowane w laptopie, na którym przechowujemy dużo danych.

Dyski SSD

Dyski SSD to dyski, które oparte są na pamięci flash. Są dużo droższe od starszych dysków HDD, ale mają nad nimi przewagę. Przede wszystkim z uwagi na specyficzną budową szybkość odczytu i zapisu na takich dyskach jest naprawdę bardzo duża. To znaczy, że zapiszemy na takim dysku i odczytamy z niego dane znacznie szybciej, niż z dysku HDD. Kolejną kwestią jest to, że laptop z dyskiem SSD będzie po prostu mniej awaryjny. Dyski SSD są odporne na wstrząsy i uderzenia, więc w nie właśnie wyposażone są laptopy biznesowe. Obecność dysku SSD podnosi cenę laptopa, ale jednocześnie gwarantuje, że jego wykorzystanie będzie bardziej komfortowe i jednocześnie też, że dysk taki będzie trwały.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dysku SSD jako dysku na pliki systemowe, natomiast dysku HDD jako partycji na dokumenty, takie jak na przykład zdjęcia. Wtedy zachowamy bardzo dobrą jakość odczytu najważniejszych danych, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejscu na dysku SSD. Obecnie polecane laptopy w przeważającej mierze wyposażone są właśnie w dyski SSD, ale oczywiście istnieje możliwość zakupienia konfiguracji, w skład której wchodzić będzie zarówno mały dysk SSD, jak i duży dysk HDD.

Oczywiście starsze modele laptopów nie są w stanie obsługiwać dysków SSD i wtedy należy się zdecydować na dysk HDD w nowszej technologii. Taki zagwarantuje nam komfortowe wykorzystanie urządzenia.

Dodaj komentarz