Czy warto kupować używane laptopy?

Czy warto kupować używane laptopy? Odpowiedź na to pytanie może nie być jednoznaczna. Bo używany sprzęt niekoniecznie musi być w dobrym stanie. Używane notebooki zawsze kosztują mniej niż nowe laptopy. Ceny używanych laptopów stanowią jedynie procent ich faktycznej wartości i zależą od tego, w jakim stanie urządzenia te są wystawiane do sprzedaży.

Zalety używanych laptopów

Używany laptop może mieć trzy lata lub trzy miesiące. Może być zniszczony lub też może być w idealnym stanie. Dlatego zakup używanego laptopa może być okazją. Na pewno na takie zakupy decydują się osoby, którym zależy na tym, by kupić laptop jak najtaniej. Używany sprzęt sprawdzi się wtedy na pewno. Laptopy używane najczęściej są sprzedawane razem z systemem operacyjnym. Często znajdują się na nich programy przeznaczone do odtwarzania muzyki czy filmów. Na używane laptopy zdecydować mogą się osoby, które mają niski budżet i nie stać ich na zakup nowego urządzenia.

Używany laptop może być kupiony jako komputer dodatkowy. Na kupno używanego laptopa mogą decydować się te osoby, które zajmują się naprawami sprzętu komputerowego. Dla nich kupienie używanego laptopa może być szansą na zdobycie dobrych części, które jeszcze uda się wykorzystać. Zakup używanego i zepsutego laptopa może być okazją dla osoby, która zna się na ich budowie. Jeśli awaria okaże się niepoważna, to za małe pieniądze można stać się właścicielem nie najgorszego laptopa.

Wady używanych laptopów

Najważniejszymi wadami używanych laptopów są na pewno:

  • Brak faktycznej wiedzy na temat stanu urządzenia. Sprzedawca nie zawsze musi informować rzetelnie o tym, co się z urządzeniem działo i w jakim jest ono stanie.
  • Brak pewności co do tego, jak długo urządzenie nam posłuży. Może się okazać, że po kilku tygodniach odmówi ono posłuszeństwa i konieczna będzie kosztowna naprawa.
  • Używane laptopy mogą być zniszczone. Zniszczenia mogą dotyczyć obudowy, ekranu i pozostałych elementów.
  • Można mieć wątpliwości co do pochodzenia takiego urządzenia. Można trafić na laptop kradziony i tym samym wplątać się w poważniejsze kłopoty.
  • Najczęściej są to urządzenia po okresie gwarancyjnym.

Na kupno używanego laptopa można się zdecydować tylko wtedy, jeśli pochodzi on z pewnego źródła. Jeśli osoba, która jest sprzedającym, ma wszystkie dokumenty potwierdzające jego zakup. Używany laptop można kupić wtedy, kiedy jego stan jest dobry i nie wzbudza żadnych wątpliwości. W innych okolicznościach lepiej zrezygnować z takiego zakupu, bo może on się okazać nietrafiony.

Dodaj komentarz